Dokonalý rastúci vizuál

29.08.2022

Vytlačiť svoj odkaz na papier plný semienok je výborné rozhodnutie, ale samotný rastúci papier nemôže niesť bremeno úspechu tlačoviny! 

Aby potlačený papier priniesol želané ovocie (alebo skôr zeleninu, ako sú napríklad rôzne druhy šalátov alebo mrkva), musí byť samotný vizuál dobre spracovaný. Po rokoch skúseností s tlačou, grafikou a klientmi sme sa rozhodli spísať požiadavky a osvedčené tipy, ako to dosiahnuť.

Dvakrát meraj a raz rež

Vaše tlačené materiály môžu mať rôzne veľkosti - od klasických letákov formátu DL až po otváracie blahoželanie A6 a zvládneme aj výsek kruhu. Je nevyhnutné, aby ste vy (alebo váš grafik) pri tvorbe podkladov pracovali s formátom tak, aby na ňom tlač vyzerala dobre.

Na rastúcom papieri netlačíme až po okraje, preto je dôležité dodržať 4 mm okraj bez tlače a dodať grafiku s orezovými značkami, (ktoré nebudú súčasťou tohto 4 mm okraja).

Grafiku nám pošlite vo formáte .JPG, .PNG alebo .PDF. Ak si však nie ste istí, ktorý formát je ten naj, odporúčame podklady vo formáte .PDF: 


Aby papier skutočne vyrástol

Bez ohľadu na účel, s akým rastúci papier darujete, je žiadúce, aby ho obdarovaný po prečítaní zasadil. Je však nepravdepodobné, že tak urobí, ak nevie o kúzle pestovania papiera so semienkami.

Preto odporúčame do vizuálu zakomponovať informáciu, že ide o rastúci papier, ideálne vrátane toho, aké semienka sa v ňom nachádzajú a ako postupovať pri jeho výsadbe. Vytvorili sme niekoľko piktogramov so zjednodušeným postupom výsadby, ktoré môžete voľne používať (na stiahnutie tu). Podrobný postup a ďalšie informácie nájdete priamo na našej webovej stránke, buď vo forme webovej stránky alebo QR kódu, kde sa príjemca dozvie všetko, čo potrebuje vedieť o pestovaní rastúceho papiera.


A teraz si povedzme niečo viac o požiadavkách a tipoch pre samotnú grafiku.

Neodporúčame voliť plnofarebné povrchy, ktoré pri tlači plytvajú farbou a môžu tiež vytvárať vertikálne pruhy na každom centimetri.

Vyhnite sa tiež rámčekom a ohraničeniu textu. Pri ručnej tlači a rezaní počítajte s možnými drobnými odchýlkami. V prípade rámov a presne ohraničených oblastí môžu byť tieto odchýlky viditeľnejšie. Text a obrázky umiestnite ideálne do stredu grafiky.

Písmo by nemalo byť príliš malé a nevýrazné. Rastúci papier je prirodzene hrboľatý kvôli semienkam vo vnútri, čo sťažuje čítanie malého textu.

Zhrnutie - ideálne je vytvoriť vizuál, ktorý nemá daný okraj, ale naopak, väčšina plochy je bezfarebná a do nej vsadiť farebný text alebo pôvodný obrázok. Text by mal byť pomerne stručný, ale výrazný a ľahko čitateľný. Je výborné, ak je myšlienka rastúceho papiera, udržateľnosti, nulového odpadu alebo sadenia zahrnutá priamo do hlavného posolstva. Určite upúta pozornosť a spojenie s rastúcim papierom bude o to zmysluplnejšie.

Tu sme vybrali niekoľko príkladov našich úspešných realizácii.


Autorka: Tereza Bourová