Čo vám vyrástlo z rastúceho papiera?

10.07.2022

A z toho rastúceho papiera... naozaj niečo vyrastie?" počúvame občas od neveriacich klientov, ktorí sa s papierom plným semienok stretli úplne prvýkrát. Nemôžeme sa tomu čudovať, aj pre nás je to aj po rokoch stále tak trochu zázrak. Ale áno, vyrastie!

Pred zaradením do ponuky je každý nový druh rastúceho papiera starostlivo testovaný v testovacích záhradách v Holandsku. Skúma sa jednak klíčivosť samotných semienok, ako aj klíčivosť semienok v papieri. Nedajú sa totiž použiť všetky semienka, napríklad taká slnečnica alebo obľúbená levanduľa majú semienka také veľké, že by nebolo možné ich do papiera zalisovať a následne naň tlačiť. Nie je v našich silách teda vyhovieť každému prianiu, ale veľa semienok sa nám už osvedčilo a tešíme sa, aké ďalšie semienka pribudnú v budúcnosti do našej ponuky. Dôležité je, uvedomiť si, že semienka samé o sebe, nie sú zárukou pre dobrú úrodu. Tak ako pri bežnom sadení, aj tu hrajú veľkú úlohu aj ďalšie faktory , a to najmä:

  • doba sadenia: nemožno očakávať, že keď sa zasadí papier so semienkami vlčieho maku v októbri, že sa bude červenať pod prvým snehom. Všeobecne sú na sadenie ideálne jarné mesiace. Konkrétne informácie ku všetkým semienkam nájdete v sekcii Ako zasadiť.
  • kvalita pôdy: kvalitná zemina je základ pre to, aby rastlinky vyklíčili, boli zdravé a dlho sa im darilo.
  • postup sadenia: papier je pred zasadením potrebné poriadne namočiť a následne prikryť asi 1-⁠1,5 cm zeminy. A potom už iba zalievať a zalievať.
  • okolité podmienky: to znamená, tak akurát slniečka, tak akurát vlhka a zrážok. To bohužiaľ veľmi neovplyvníme a počasie si nevyberieme, zostáva nám iba držať palce.

Pokiaľ sa nám podarí dodržať všetko vyššie spomínané, potom sa naozaj môžeme tešiť na krásnu úrodu. Veľmi radi zbierame fotodôkazy, tie totiž povedia viac ako tisíc slov. Nižšie si môžete pozrieť, čo našim priateľom a klientom z papiera vyrástlo. Galériu by sme radi rozširovali, takže budeme veľmi vďační, ak nám fotky svojich kvetov a úrody zašlete aj vy!

Sýto zelená zmes byliniek, z ktorej získate ingrediencie hneď do niekoľkých jedál!

Bylinky po daždi v záhone.

V tejto bylinkovej zmesi zvíťazil kôpor na plnej čiare. Nižšie je i dôkaz o jeho okamžitom použití v kuchyni.

Zmes šalátov vyzerá extra šťavnato!

Takto krásne rastie kocúrik obyčajný. Z kvetináča bol presadený na záhon.

Sýtožltá papuľka, ktorá vyrástla z papiera zo semienok zmesi divokých kvetov.

Pestrofarebná sedmokráska.

Z tejto zmesi divokých kvetov sa najviac zadarilo bielej lobulárii.


Autor: Tereza Bourová

Prihláste sa do nášho newslettra!


Prečítajte si ako prví, čo je nové.